عطر

نت سدر در عطرسازی

نت سدر در عطرسازی

نت سدر در عطرسازی Cedar in Perfumery

نت سدر یا سرو نت چوبی بسیار مهمی در عطرسازی است. عطرسازان آن را به عنوان راهنما در نظر می‌گیرند، زیرا نتی است که به عطر نوسان می‌بخشد. نت سدر تمام هرم بویایی را پشتیبانی می‌کند و مسیر حرکت رایحه عطر از نت‌های ابتدایی به نت‌های پایه را فراهم می‌کند. یکی از نت‌های چوبی است که به طور فزاینده‌ای در عطرهای زنانه به همراه وتیور (خس خس)، چوب صندل و پاتچولی (نعناع هندی) استفاده می‌شود.

 

نام‌های گیاه شناسی سدر یا سرو

 • سدر ویرجینیا یا سدر تگزاس Juniperus Virginiana / Mexicana
 • سدر اطلس (سدروس آتلانتیکا) Cedrus Atlantica
 • سدر ژاپنی (کریپتومریا) Cryptomeria

 

سدر ویرجینیا و سدر قرمز یا سدر تگزاس دو گونه اصلی مورد استفاده در عطرسازی هستند. آنها همچنین از نظر بویایی کاملاً مشابه به هم هستند. سدر یا سرو اطلس واقعا متفاوت است و کار با آن دشوارتر است.

 

 

زیستگاه طبیعی درخت سدر یا سرو

سرو اطلس بومی خاورمیانه، شمال آفریقا و هیمالیا است. این درخت نخستین بار در سال 1839 در اروپا کاشته شد. سدر درختی زیبا، با شکوه و بسیار معطر است. شاخه‌های آن به صورت افقی و در صفحات روی هم قرار گرفته‌اند. کلمه سدر از کلمه لاتین cedrus گرفته شده است که خود ریشه در کلمه یونانی kedros دارد.

مصریان باستان نخستین مردمی بودند که از سدر برای اهداف زیبایی، در مراسم آئینی و مومیایی کردن استفاده کردند.

چوب سدر در بسیاری از فرهنگ‌ها، از ژاپن گرفته تا مصر، از چین تا یونان، جایگاه ویژه‌ای دارد. در لبنان، این درخت نشان ملی کشور است و بر روی لبنان پرچم دیده می شود.

در ژاپن به سدر یا سرو چوب هینوکی Hinoki  می‌گویند که نوعی سرو بومی ژاپن است و شباهت زیادی به درختان برگ سوزنی دارد. بوی هم آن بسیار شبیه به رایحه سدر است. سوگی کریپتومریا (Sugi Cryptomeria ) یا سدر ژاپنی نیز گونه‌ای دیگر از سدرها است که بسیار قابل اشتعال است و به همین دلیل به آن نام درخت آتش را داده‌اند. این دو نوع چوب در ژاپن به طور گسترده برای ساخت معابد، حمام های سنتی ژاپنی (ofuro) و همچنین برای تهیه بخور استفاده می‌شوند.

 

اسانس سدر یا سرو چگونه به دست می‌آید؟

اسانس سدر یا سرو چگونه به دست می‌آید؟

اسانس چوب سدر یا سرو از تقطیر با بخار و از خرده‌های چوب بدست می آید. سپس خرده چوب‌ها به پودر تبدیل می‌شوند.

 

نت سدر یا سرو چه بویی دارد؟

سدر رایحه‌ای خشک، سرزنده و چوبی است که به عطر ساختار و ظرافت می‌بخشد. اسانس سدر رایحه‌ای چوبی با ته رنگ مرکبات دارد. نت سدر دارای ته رنگ بالزامیک و بوی کافور است. تراشه‌های مداد و جعبه‌های سیگار مرغوب، که اغلب از چوب سدر ساخته می‌شوند، توصیف مناسبی برای بوی سدر هستند. نت‌های سدر می‌توانند در تمام لایه های عطر از ابتدا تا پایه پخش شوند. نت سدر در رایحه عطر مانند استاد راهنما در آهنگسازی است.

اسانس چوب سدر را می‌توان در مقدار زیاد استفاده کرد. می‌توان آن را با نت‌های چوبی دیگر مانند نعناع هندی، وتیور و چوب صندل ترکیب کرد تا یک عطر چوبی واضح ایجاد کند. همچنین سدر با مرکبات به خصوص گریپ فروت به خوبی ترکیب می‌شود.

رایحه گرم و چوبی اسانس سدر می‌تواند مزایای بی‌شماری دارد و در رایحه درمانی (آروماتراپی) به کار می‌رود. نت سدر عطری ایجاد می‌کند که باعث ایجاد احساس سرزندگی و تندرستی می‌شود.

رایحه اسانس سدر درترکیب با نت‌های گلی از جمله یاس ترکیبی جادویی ایجاد می‌کند، رایحه‌ای سبک و در عین حال خاکی که کاملا غیرمنتظره است.

 

مولکول‌های سدر

علم شیمی امکان جداسازی مولکول‌های متعدد از سدر را فراهم کرده است. این مولکول‌ها (c.f مولکول‌های مصنوعی)، مانند سدریل استات cedryl acetate ، سدرول cedrol ، ورتوفیکس vertofix یا سدرامبر cedramber می‌توانند نت‌های دیگر را تصعید کرده و ترکیبی جالب ایجاد کنند.

 

نت سدر در عطرسازی

نت سدر اغلب با عطرهای مردانه یا خانواده عطرهای چوبی همراه بوده است اما امروزه به طور فزاینده‌ای در عطرهای زنانه نیز استفاده می‌شود. یکی از اولین عطرهای زنانه دارای نت سدر عطر Féminité du Bois از برند سرژ لوتنز Serge Lutens است که در سال 1992 عرضه شد.

نت سدر می‌تواند با تمام خانواده‌های بویایی از جمله مرکبات، گلی، شرقی و شایپری به خوبی ارتباط برقرار کند. همچنین نت سدر می‌تواند به عنوان یک نت پایه بسیار جالب باشد.

در حقیقت بدون اسانس سدر، بسیاری از عطرهای موجود در بازار هرگز خلق نمی‌شدند.

 

ترکیبات اصلی نت سدر در عطرسازی

 • آلفا سدرن Alpha cedrene

 • سدرولcedrol

 • بتا کاریوفیلنbeta caryophyllene

فهرست عطرهایی با نت سدر

فهرست عطرهایی با نت سدر:

 1. Féminité du bois by Serge Lutens
 2. Bois de Violette by Serge Lutens
 3. Dolce Vita by Dior
 4. Tonka Impériale by Guerlain
 5. Bois Marocain by Guerlain
 6. Santal Blush by Tom Ford
 7. Bois Farine by L’Artisan Parfumeur
 8. Rush for Men by Gucci
 9. Déclaration by Cartier
 10. Light Blue by Dolce&Gabbana
 11. Eau des Merveilles by Hermès
 12. Cèdre Sambac by Hermès
 13. Poivre Samarcande by Hermès
 14. Terre by Hermès
 15. Sycomore by Chanel
 16. Audace by Profumum Roma

 

نت سدر در عطرسازی ،‌ نت سدر یا سرو

دیدگاهتان را بنویسید