عطر

8 عطرمخصوص کتاب بازها

8 عطرمخصوص کتاب بازها

8 عطرمخصوص کتاب بازها

سالهاست که میان عطر و ادبیات پیوندی نامرئی وجود دارد؛ رشته هایی ظریف که عطر را با ادبیات و بلعکس ادبیات را با عطر مرتبط می سازند. بسیاری از کتاب‌ های معروف بر محوریت عطر متمرکز شده‌اند یا حول موضوع عطر نوشته شده‌اند، از جمله رمان مشهور “عطر” اثر پاتریک ساسکیند مربوط به سال 1985 گرفته تا کتاب‌ های متعددی که در آن‌ها رایحه‌ و عطرها موضوع اصلی هستند یا به توسعه شخصیت های داستان کمک می کنند.

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها- -

 

 

عطر و عطرسازان هم به نوبه خود به ادبیات علاقه دارد و توجه نشان می دهند. رایحه را میتوان یک ژانر داستان سرا دانست که می تواند مخاطب را با خود به هر زمان یا مکان، خاطره، تاریخ یا خیالی ببرد. بسیاری عطرسازان نیز اغلب مستقیماً از ادبیات الهام می گیرند و عطرهای زیادی هستند که بر اساس زندگی یا شخصیت نویسندگان و یا کاراکترهای داستانی، وقایع تاریخی و داستانها شکل می گیرند.

 

 

در ادامه هشت عطر جذاب را به عاشقان کتاب و کتابخوانی معرفی می کنیم. این رایحه ها به شکلی جادویی با عشق به مطالعه ترکیب شده اند.

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : Cape Heartache by Imaginary Authors

شرکت عطرسازی Imaginary Authors مستقر در پورتلند بدون شک بهترین عطرها را برای کتابخوانها می سازد. هر یک از رایحه‌های این شرکت بر اساس داستان یک نویسنده طراحی شده است؛ و به این ترتیب عطر را با دنیای خیالی نویسنده تطبیق می‌دهد.

عطر «The Soft Lawn» درباره قاشق نقره ای و ست‌های سفید تنیس کلاود له کوک است، در حالی که «Bull`s Blood» تصویری به شدت مردانه از همینگوی ارائه می دهد که به کتابی درباره گاوبازی و پدرنویسنده اشاره دارد.

اما یکی از بهترین های ایمجینری آترز Cape Heartache است، عطری که بر اساس داستان سفرهای یک رمان نویس آمریکایی قرن نوزدهم به نام فیلیپ ساوا، که در سنین نوجوانی به شمال غربی اقیانوس آرام  داشته، طراحی شده است.

این عطر به خوبی یادآور جنگل‌های کهنسال و صبح‌های مه آلود آن بخش از آمریکاست و با شیرینی غیرمنتظره‌ای که دارد، حسی کاملا نوستالژیک دارد.

 

عطر مخصوص کتاب بازها بازاروما

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : In The Library by CB I Hate Perfume

بعضی علاقمندان کتاب در دنیای عطرها هم به دنبال رایحه ای با بوی کتاب های قدیمی می گردند. برای بسیاری از ما، عشق ما به مطالعه با جلدهای سخت قدیمی که از کتابخانه مدرسه و یا از قفسه های کتابخانه پدر و مادرمان امانت می گرفتیم آغاز شده است.

آن رایحه غبارآلود، بوی صفحات زرد و جوهر چاپ، هوای گرم کتابخانه، با نت هایی از چرم، کاغذ، و جلای چوب خاطره ای بسیار دلنشین و رویایی را در ذهن تدایی می کند. این رایحه بخشی از خط عطر “من از عطر متنفرم” کریستوفر بروسیوس است که در آن هر رایحه برای یادآوری خاطره خاصی است و او این رایحه را بر اساس بوی اولین نسخه امضا شده از رمان مورد علاقه خود در سال 1927 ساخته است.

 

عطر کتاب خانه بازاروما

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : Quartier Latin by Memo

پاریس یکی از مشهورترین شهرها در ادبیات است و Memo، لاین عطری که بر اساس ایده‌هایی از مکان بنا نهاده شده است، تصویر پاریس را به طور خاص بر تاریخ ادبی شهر متمرکز می‌کند. کارتیه لاتین، که نام این عطر از آن گرفته شده است، محله‌ای دانشجویی است که به خاطر کافه‌های شبانه‌روزی پاتوق هنرمندان و روشنفکران شهرت دارد.

این عطر بوی کاغذ و جوهر می دهد، چیزی شبیه به مانند نوشتن با عصبانیت در یک دفترچه چرمی. نت‌های دانه تونکا، چوب صندل، کهربا و سدر در کنار هم قرار گرفته اند تا این تصور از شهری  رمانتیک را تداعی کنند.

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها عطر کارتیه برای کتاب خوان ها بازاروما

8 عطرمخصوص کتاب بازها عطر کارتیه برای کتاب خوان ها بازاروما

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : Memoir Woman by Amouage

Memoir رایحه‌ای ست غنی، عجیب و غریب و آندروژن یعنی تک جنسیتی، با نت‌هایی از تقطیر گل انیسون، گل‌های سفید، هل، فلفل صورتی، لبدانوم و چرم؛ خاطرات به سبکی کهنه و قدیمی، خاطرات فردی جذاب که زندگی طولانی و عجیبی داشته است. سرشار از داستان های آموزنده و گاهی ترسناک. تضادهای موجود در رایحه تقلید از تضادهای داستان یک زندگی با پیچ و تاب ها، چرخش ها، درس های سخت، فراز و نشیب های تند و لحظات شیرین و غیرمنتظره است.

 

 8 عطرمخصوص کتاب بازها عطر خاطرات یک زن آموآژ بازاروما

8 عطرمخصوص کتاب بازها عطر خاطرات یک زن آموآژ بازاروما

 

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : 1804 George Sand by Histoires des Parfums

عطرهای Histoires des Parfums بر اساس یک سال از تاریخ و با چاشنی ادبی است. عطرهای دیگر این کمپانی شامل ژول ورن 1828 (یک رایحه دریایی مرکباتی) و مارکیز د ساد 1740 هستند، اما سال 1804 به نام سال تولد جورج ساند نامگذاری شده است. یک دسته گل سفید و زیبا، رایحه ای تمیز، دلپذیر و گشاده رو است که سخاوت و عشق معروف رمان نویس جوورج ساند به طبیعت را تداعی می کند.

 

 

عطر 1804 جورج سند مخصوص کتاب خوان ها بازاروما

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : De Profundis by Serge Lutens

اسکار وایلد رمان De Profundis یا “از اعماق” را در زندان نوشت؛ نامه ای به عاشق جوان بداخلاقی که باعث شده بود او آنجا باشد.

این کتاب یک اعتراف دلخراش است، اعترافی به معنای واقعی کلمه و به شدت مذهبی، چرا که بر آموزه های کتاب مقدس در مورد گناه و خلقت استناد می کند و همذات پنداری وایلد با مسیح را به تصویر می کشد؛ نوشته ای در توصیف غم و اندوه و ضعف های او و معشوقش. این اثر با نمایشنامه‌ها و طنزهای مشهور و محبوب اسکار وایلد کاملا در تضاد قرار می‌گیرد، گویی پرده شوخ طبعی او کنار رفته و قلب زخم خورده اش را آشکار کرده است.

این عطر را مزون مشهور فرانسوی Serge Lutens و توسط عطرساز معروف کریستوفر شلدریک ساخته است. De Profundis به همان اندازه از نامه معروف وایلد و مزمور 130 الهام گرفته شده است که نام خود را از آن گرفته است (“از اعماق من به تو فریاد زدم، ای پروردگار”).

این رایحه، به زبان ساده رایحه ای با حال و هوای اعتراف و رستاخیز است که از نکهت خاکستر و عطر مشک به سمت بوی گل داوودی ،امضای اسکار وایلد، و سپس نت های سرسبز، خاکی و مفهوم رویش تازه حرکت می کند.

دوست دارید درباره نت‌های عطر بیشتر بدانید: اینجا کلیک کنید!

 

 

عطر از اعماق برای کتاب خوان ها بازاروما

8 عطرمخصوص کتاب بازها : عطر د پروفوندس الهام گرفته از رمان از اعماق نوشته اسکار وایلد

 

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : Baudelaire by Byredo

شارل بودلر شاعر برجسته فرانسوی است که شهرتش را مدیون شخصیت خود و شعرهایش است. شرکت عطرسازی بایردو با این عطر ادای احترامی به شخصیت بودلر میکند. رایحه عطر همزمان گلی و تیره با عطر چسبناک عود است. این عطر خاص یاد آور فضای داخلی محفل روشنفکران است. محفلی منحصر بفرد با میزبانی شیک و آراسته که در سالن پر از دود سیگار و بوی توتون خانه مجلل خود، با انواع نوشیدنی ها و گل ها، منتظر رسیدن میهمانانی خاص است.

 

 

عطر بودلر از بایردو بازاروما

8 عطرمخصوص کتاب بازها : عطری در یادبود بودلر شاعر مشهور فرانسوی

 

 

8 عطرمخصوص کتاب بازها : A MidSummer Dream by Roja Parfums

رویای نیمه تابستان نمایشنامه‌ای بسیار مشهور از شاعر سرشناس انگلیسی شکسپیر است. تصور کنید که این نمایشنانه در فضای باز اجرا می‌شود و تماشاگران روی چمن ها زیرانداز پهن کرده و بساط پیک نیک شان را می چینند، روی چمن می نشینند و تمام شب با حرکت آهسته دست پشه ها را از خود دور می کنند. این عطر روخا در ادای احترام به کمدی معروف شکسپیر دقیقاً همان تجربه را تداعی می کند، ترکیبی از خزه، نت های گلی، وانیل، وتیور و چوب سدر، بنزوئین و نت های عمیق تر مشک ، مانند تجربه تماشای غروب در چمنزار پر از بازیگران تئاتری که نقش پری ها و عشاق را بازی می کنند.

 

 

 8 عطرمخصوص کتاب بازها عطر رویای نیمه تابستان بازاروما

عطر رویای نیمه تابستان با الهام از رمانی به همین نام از شکسپیر

 

 

این مطلب را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید