دکوراسیون چوبی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی

ظرف‌های چوبی گذشته از این که شیک و خاص هستند، به فضا روح می‌بخشند و اتمسفری آرامش بخش ایجاد می‌کنند؛‌ ظاهری متفاوت و زیبا دارند و به راحتی با هر سبکی هماهنگ می‌شوند.

همین خصوصیات است که باعث می‌شود دوست داشته باشیم تعدادی ظرف چوبی شیک برای پذیرایی یا حتی استفاده روزمره داشته باشیم و به این ترتیب قسمت کوچکی از طبیعت را به خانه بیاوریم.

 

صفحه خرید ظروف چوبی بازاروما

 

بیایید با هم با 8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی آشنا شویم:

  • کاسه‌ها و بشقاب‌های چوبی
  • قاشق، چنگال و کفگیر چوبی
  • فنجان، لیوان و کوکسا چوبی
  • وردنه ها و گوشت کوب های چوبی
  • بانکه‌ها، گلدان‌ها و ظروف چوبی نگهداری مواد غذایی
  • نگهدارنده چاقو چوبی
  • سینی‌ها و تخته‌های سرو چوبی
  • چاپستیک‌های چوبی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: کاسه‌ها و بشقاب‌های چوبی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: کاسه‌ها و بشقاب‌های چوبی

کاسه‌های چوبی و بشقاب‌های چوبی معمولا از چوب‌ طبیعی ‌مانند چوب بلوط، چوب افرا، چوب توس، چوب گیلاس، چوب گردو، چوب راش، چوب ساج و … ساخته می‌شوند. هر نوع چوب ویژگی‌های خاص خود را دارد که باعث می‌شود برای استفاده‌های مختلف ایده‌آل باشد. صنعتگران از چوب بلوط به خاطر بافت سخت و منسجم و رایحه دلپذیرش استفاده می کنند. چوب افرا و بلوط در مقایسه با سایر انواع چوب مقاوم‌تر هستند و برای ساخت ظروف چوبی پذیرایی مانند کاسه‌ها و بشقاب‌ها مناسب‌ترند. چوب درخت توس و بلوط سبک‌تر، زیباتر و از نظر قیمت کمی گران‌تر از سایر انواع چوب هستند.

در تایلند و چین ظروف چوبی را از بامبو می‌سازند و غذا را در ظروف بامبو سرو می‌کنند. ظروف چوبی برای سرو برنج و غذاهای دیگر در شرق آسیا جلوه‌ای آیکونیک دارد و با فرهنگ و سنت‌هایشان پیوند خورده است.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: قاشق، چنگال و کفگیر چوبی

برای ساخت قاشق، چنگال و کفگیرهای چوبی باید چوب‌های خاصی را در نظر گرفت. انواع چوب به دلیل دوام، بافت صاف و موارد ایمنی استفاده در مواد غذایی، برای تولید انواع قاشق و کفگیر چوبی انتخاب می‌شوند. رایج ترین انواع چوب برای این محصولات عبارتند از: چوب افرا، چوب گیلاس، چوب گردو،‌چوب راش و چوب زیتون. از بامبو و آکاسیا نیز برای ساخت انواع قاشق چوبی استفاده می‌شود.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: فنجان، لیوان و کوکسا چوبی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: فنجان، لیوان و کوکسا چوبی

این روزها ظروف چوبی آشپزخانه بسیار محبوب و پرطرفدارند. انواع لیوان چوبی و فنجان چوبی به صورت کاربردی یا تزئینی مورد استفاده قرار میگیرند. بعلاوه ظرف چوبی دیگری به سرعت در حال فراگیر شدن است: کوکسا.

کوکسا که از آن با نام لیوان کوهنوردی یا لیوان طبیعت گردی هم نام می برند، یک فنجان چوبی سنتی مربوط شمال اسکاندیناوی، به ویژه در فنلاند، سوئد و نروژ است. کوکسا معمولاً از چوب توس به صورت یک تکه تراشیده می شود. ساخت کوکسا دشوار است و به مهارت نیاز دارد.

کوکسا ظاهری روستایی و طبیعی دارد و الگوی طبیعی چوب را حفظ می‌کند. مردم در اسکاندیناوی از کوکسا برای نوشیدن آّب، قهوه و سایر نوشدنی ها استفاده میکنند. برای آن ها کوکساها دارای ارزش و اهمیت تاریخی و فرهنگی است. این فقط یک ظرف نوشیدنی نیست، بلکه نمادی از پیوند آنها با سرزمین و شیوه زندگی سنتی آنها است.

فنجان چوبی، لیوان چوبی و کوکسا برای حفظ کیفیت خود نیاز به مراقبت ویژه دارند. بهتر است این ظروف را با آب بشوئید و از مواد شوینده استفاده نکنید و گاهی با روغن‌های گیاهی خوراکی سطح ظرف را چرب کنید.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: وردنه‌ و گوشت کوب چوبی

اگر چه وردنه چوبی و گوشت کوب در پذیرایی کاربرد ندارند اما از ابزار بسیار پر کاربرد در آشپزخانه به شمار می‌روند. بعلاوه می‌توانید در یک میهمانی ناهار و هنگام سرو دیزی، یک گوشت کوب چوبی کوچک کنار ظرف‌های سفالی قرار دهید تا سفره سنتی شما کامل شود. گوشت کوب‌ چوبی را از چوب یک تکه یا دو تکه، که بعدا به هم متصل می‌شوند، می‌سازند. گوشت کوب‌های یک تکه قیمتی بالاتر دارند و مقاوم تر هستند. برای ساخت وردنه چوبی و گوشت کوب از چوب‌های مقاوم با بافت منظم مانند چوب افرا، راش و … استفاده می‌کنند.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: بانکه‌ها، گلدان‌ها و ظروف چوبی نگهداری مواد غذایی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: بانکه‌ها، گلدان‌ها و ظروف چوبی نگهداری مواد غذایی

بانکه‌های چوبی گزینه‌ای عالی برای ایجاد سبکی جدید در دکور آشپزخانه شما هستند. نمکدان چوبی، ظرف ادویه چوبی، ظرف عسل چوبی، قندان چوبی،‌ گلدان‌ها و … علاوه بر زیبایی، ‌اتمسفر تازه و روح بخش طبیعت را به خانه می‌آورند.

همچنین می‌توانید یک شکلات خوری چوبی یا یک تی بگ باکس چوبی روی میز پذیرایی خود قرار دهید و دکوری متفاوت ایجاد کنید.

ظرف‌های چوبی این ویژگی عالی را دارند که نمی شکنند،‌ دچار پریدگی نمی‌شوند و از دوام بالایی برخوردارند.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: نگهدارنده چاقو چوبی

یکی از وسایلی که چند سالی ست در میان لوازم آشپزخانه به چشم می‌خورد نگهدارند کارد یا چاقو است. نگهدارنده چاقو یک پایه چوبی نسبتا بزرگ است که روی سطح بالایی خود شیارهایی متناسب با سایز چاقوها دارد و می‌تواند تعدادی چاقو را در خود جای دهد. به این ترتیب پایه نگهدارنده چاقو کمک می‌کند تا تیغه‌ها کیفیت خود را حفظ کنند و بعلاوه یک وسیله ایمن برای نگهداری انواع کارد و چاقو است. پایه نگهدارنده چاقو، به کاردها و چاقوها سر و سامان داده و ظاهری دکوراتیو ایجاد می‌کنند.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: سینی‌ها و تخته‌های سرو چوبی

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: سینی‌ها و تخته‌های سرو چوبی

سینی و تخته سرو چوبی از پر طرفدارترین محصولات چوبی به شمار می‌روند. انواع سینی و تخته سرو و سینی مزه در طرح‌ها و سایزهای مختلف در بازار موجود است و هر کدام ویژگی‌های منحصر بفرد خود را دارند. برای تولید سینی چوبی، تخته سرو یا سینی مزه معمولا از چوب سرو،‌ چوب راش، چوب ماهون،‌ چوب بلوط و … استفاده می‌شود اما با توجه به اقلیم یا موارد دیگری مانند کیفیت، قیمت تمام شده و … ممکن است از انواع دیگری از چوب ازجمله چوب های چند لایه نیز استفاده شود.

تخته‌های سرو برای سرو فینگرفود،‌ پنیر و انواع  مزه و اسنک بسیار مناسب و محبوب هستند. این محصولات چوبی در طرح‌های متنوع و با ابعاد مختلف تهیه می‌شوند و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود آن را خریداری کنید.

8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی: چاپستیک چوبی

شاید تعجب کنید که چاپستیک چوبی در میان 8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی، قرار دارد اما در ژاپن اغلب از چاپستیک برای سرو استفاده می‌شود. ژاپنی‌ها چاپستیک‌های بزرگ و نوک تیزی دارند که از آن برای هم زدن برنج و سرو آن استفاده می‌کنند.

چینی‌ها هم به شیوه سنتی سوپ یا رشته فرنگی را با استفاده از چاپستیک می‌خورند. چاپستیک علاوه بر این که یادآور سنت‌های غذاخوری آسیای شرقی است،‌ زیبایی خاصی دارد و می‌تواند روی میز سرو جلوه متفاوتی ایجاد کند.

چاپستیک‌ها انواع متنوعی دارند، از چاپستیک‌های یکبار مصرف تا انواع نقاشی شده و دکوراتیو!

محتوای 8 نوع ظرف چوبی شیک برای پذیرایی و آشپزی با نگاهی به 8 Different Types of Wooden Kitchenware نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید